2014. december 20., szombat

590.

Marian megtalalta a vilag legjobb app-jat. Eddig is voltak neki olyan programjai a tablet-jen, amin tv-musorokat meg filmeket tudott nezni, de azok nem voltak elerhetok az iPad-re, ugyhogy ha olyan filmet szerettem volna megnezni, amit o nem, akkor azt letoltotte nekem, en pedig sose neztem meg, mert lusta voltam az izet a bigyohoz csatlakoztatni, vagy a hogyishivjakot letolteni es osszedugni a tudomisenmivel. 

Nade most! Ennek az appnak az a neve, hogy Movie Box, Androidon meg asszem Sand Box, es ott figyelnek rajta a legujabb filmek is. Ezeket le lehet tolteni a tabletre, nyilvan annak kapacitasatol fuggoen, 3 fele minosegben (low, medium, high), felirattal, vagy a nelkul. Vagy ha nem toltod le, akkor rabokhetsz a “Kedvencekhez adas”-ra, es megjelenik ott a film. Ezzel elszorakoztam jopar orat, letoltottem 3 filmet, a Stephen Hawking eleterol szolot szerettem volna eloszor megnezni, de egyreszt csuszott a hang, masreszt valami azsiai felirat volt rajta. Igy megneztem a franszia The Intouchables-t, es meg mindig van egy filmem. A kedvencekben kb. 50 film van, ha szombatonkent meg tudok nezni egyet, akkor is egy ev... es persze ekozben jonnek ki uj filmek. Nyugdijba akarok vonulni, MOST! Azota megneztem meg par filmet, az ertekelesem:

The Intouchables- jo
300- ok, annyira nem ajultam el tole, hogy a masodik reszt megnezzem
Seven psychopaths- jo

Elmentettem kedvenceket, amiket mar lattam, de meg biztos a jovoben is meg fogok nezni (Moonrise Kingdom, Monsters University, Avatar, the Heat, Kill Bill, Inception); par eves filmeket, amiket meg nem lattam (In Bruges, Million Dollar Baby, No Country for Old Men, There will be Blood, Sightseers, Blackfish, The Raid), vadiujakat: Automata, A most wanted ManThe Homesman, Mr Turner, St. Vincent). 


A filmek fulecske mellett van egy TV Sorozatok tab is, azt gondoltam, hogy nincs nagyon olyan, amit megneznek, de csak osszeszedtem ott is vagy 45 sorozatot, edes istenem, mikor lesz idom? Ott van az osszes The Walking Dead, Boardwalk Empire, Breaking Bad, Friends, 24, House of Cards, True Detective, esatobbi....
Flag Counter

2014. december 6., szombat

589. Mesek a kriptabol

Azaz a melohelyrol.

A heten bejott egy srac a rendelesre, idopontra. Aszondja: mennyit kell varnom, hogy az orvos fogadjon, mert zarovonalon parkoltam, es felek, hogy megbuntetnek? 
A doktornal sose lehet tudni, van, amikor idoben tudja fogadni a pacienseket, de volt, hogy 2 orat kellett varniuk. Erre a srac: Nem lehetne, hogy lemegyek a kocsiba, es ha a doktor tud fogadni, akkor en, az irodabol hivjam mar fel, es akkor feljon. 
Mi? Azt gondolom nem vette figyelembe, hogy egy ilyen szeansz akar egy ora is lehet, az alatt nem aggodott volna a kocsijaert? Esetleg javasolhatta volna, hogy a doki menjen le, es a kocsiban tartsak a rendelest, hatha jon egy parkoloor?

Par nappal kesobb hasonlo eset, csak itt a muki nem hozott szemelyazonositot, ami utlevel, jogositvany, vagy valasztoi kartya. De mondta, hogy kesobb be tudja hozni. Sajnos nekunk elotte kell, hogy bemutassak, nem utana. Hat o most nem tud erte visszamenni, mert eleg messze parkolt, az egyetemnel (ez kb. 10 perc), igy inkabb akkor adjunk neki uj idopontot. 
Eszem megall, micsoda faszok.
Flag Counter

2014. november 20., csütörtök

588.

A melohelyrol meg annyit akartam irni, hogy az eszakir kormany megszoritasokat hajt vegre, igy az Egyetemnek is megvagtak a koltsegveteset tobb, mint 10%-kal. Az ebbol a mi osztalyunkra eso resz jelentos ahhoz kepest, hogy milyen picik vagyunk. Persze a Queen's most osszeallt a University of Ulster-rel es egyutt probalnak harcolni ez ellen, de addig is arra keszulunk, hogy sporolni kell. Bar hogy mibol, azt nem tudom, mert semmire se koltunk, az iroda tok lepukkant, csak a legolcsobb iroszereket lehet rendelni amugy is, satobbi. Egyedul a bereken lehet fogni, es ahogy elnezem, ez mar el is kezdodott: ha minden igaz, a munkakozvetiton keresztul itt dolgozo noverek (agency nurses) kevesebbet vannak bent, eddig az volt a beosztas, hogy a fonover nem nagyon fogadott pacienseket, a doki meg a sajatjaival foglalkozott, pl. mentalis gondokkal kuzdo tanulokkal es alkalmazottakkal, de oltasokat nem igazan adott. Hat ez most megvaltozott, mind a ketten pacienseznek, es mivel 2 nover helyett most van egy fel, nyilvan kevesebben jonnek egy nap. A varolista viszont no, eddig mondjuk ha valaki telefonalt, hogy oltas kell neki, vagy a doki meg kell, hogy vizsgalja, akkor mondjuk 1-2 het mulvara tudtunk idopontot adni. Ez felment 3 hetre, es tuti lesz meg hosszabb is. Persze nekem semmit nem mondott senki, de nem vagyok hulye, latom, hogy a noverek nevei ki lettek huzva a naplobol, alig latni oket. Igy vszont nekem is kevesebb munkam van, most eljutottam oda, hogy pl. blogot irok, es ugy teszek, mintha lenne tennivalom. Jovo heten lesz megbeszeles, gondolom, errol is szo lesz. Elobb-utobb biztos valtozas lesz, szerintem ezek a forgatokonyvek lehetsegesek:
-semmi nem valtozik, marad 2 irodista
-egyikunknek menni kell
-az egesz reszleget megszuntetik, es kiszervezik kulsosoknek. Viszont akkor el kell kuldeniuk a dokit, mert mas pozicio nincs az egyetemen belul szamara. Es akkor gondolom, o is, meg a fonover is kap egy szep lelepesi csomagot. Minket meg athelyeznek mashova. Vagy minket is kirugnak.

Izglamas idoszak, igazabol azt se banom, ha maradok, azt se ha athelyeznek, azt se, ha kirugnak. Bar allando szerzodesem van, csak ugy nem szabadulhatnak meg tolem/tolunk, de elkepzelhetetlennek tartom, hogy feleannyi tanulo jon az eddigiekhez kepest oltasokra es megis megtartjak mind a ket adminsztratort. Multkor mar abba kotott bele a doki, hogy miert mi fizetjuk a postazast, amikor masok kernek tolunk oltasi papirokat, hogy dolgozhassanak egy adott korhazban. Ilyenkor felhivnak minket, hogy kuldjuk el, milyen oltasokat kaptak, amig itt tanultak. Kiokoskodtam, hogy mekkora osszeg lehet ez kb. evente, hat nevetseges, kb. 1000 font evente, ezzel nem sporolunk, ha nem kuldjuk ki oket.
Flag Counter

2014. november 12., szerda

587.

Ilyenek tortennek mostanaban:
- par hete elutottek egy elsoeves hallgatot, aki a helyszinen, 2 utcanyira tolunk meghalt, a kocsi tovabbhajtott, de feljebb az uton elkaptak oket.

- egy masik hallgato savat ivott a laborban, nem veletlenul, majd amikor ugy dontott, hogy mar meggyogyult, nem is gondolt arra, hogy esetleg orvosi jovahagyasra van szuksege, hogy ujra dolgozhasson.

- a munkahelyen a hangulat, marmint az enyem, tovabbra is hullamzo, leginkabb konstansan szar. Nehezen viselem, hogy a masik bige egy bully, ha en mondok valami emlitesremeltot, akkor semmi reakcio, ha o, akkor behivja az osszes embert, hogy csodaljak ofelseget. Plusz ma le lettunk oltva, hogy egy hallgato panaszkodott, hogy csunyan beszeltunk vele a telefonon. Persze reszleteket nem tudok, lehet, hogy en voltam, lehet, hogy a masik. Nem igazan erdekel, ha panaszt akarnak tenni, tegyenek, neha en is szivesen felnyomnam oket a Tanulmanyi Osztalyon, meg azon az osztalyon is, ahol az eszt osztogattak. 

- a reszlegunkon 3 darab karacsonyi kajalas lesz, egy csak a szuken vett reszlegnek, ez kb. 8 ember; aztan a lenti haziorvos-rendelo is meghivott minket; es nem utolsosorban, mivel a HR osztalyhoz tartozunk, ott is lesz valami. Sikeresen kibujtam az elso ketto alol, a menu 35 font per ebed, es raadasul olyan menurol kellene valasztanom, ami annyira nem hoz lazba, de igazabol nem akarok olyan emberekkel egyutt lenni, akiket nem ismerek es/vagy szeretek, mar kinottem belole. A harmadikra elmegyek, mert igy hamarabb eljohetek a melobol, plusz ez csak 10 font, es a HR-en ismerek par embert, akikkel par orat el tudok tolteni.

- most pedig megyunk a Toys R Us-ba, Marian jatekokat akar venni (remelem, nem maganak)

Flag Counter

2014. október 19., vasárnap

586. Bevandorlassal kapcsolatos cikk

Na nem az en fejembol pattant ki, csak leforditottam, mig a piacon uldogeltem.

Volt ma a The Guardian-ben egy cikk a bevandorlasrol, amiben egy szakertot kerdeztek a nepszeru, a temaval kapcsolatban elterjedt kozvelekedesekrol. Nem szo szerinti forditas kovetkezik:

-Az egyik elterjedt velekedes szerint az akkori (2004) kormanypart elorejelzese szerint azert nem alkalmaztak a munkaero szabad aramlasanak keslelteteset (azt hiszem a franciak igen), mert lenyegesen alabecsultek a leendo bevandorlok szamat (13000 fore szamitottak). Az igazsag ezzel szember az, hogy a UK surgette a volt keleti blokk orszagainak belepeset az EU-ba,  mivel ezekre lehetseges szovetsegeskent tekintett az EU vitakban az altalaban liberalis, szabadkereskedelmet tamogato UK mellett. Ezzel a lepessel kivantak megerositeni a kapcsolatokat, kulonosen a lengyel kormannyal.
Masodszor, elemzok kimutattak, hogy az emigransok -akik kozul a viszonylag jolkepzettekre es motivaltakra szamitottak- fellenditenek az Egyesult Kiralysag gazdasagat anelkul, hogy az itteni munkasoknak ebbol nagyobb, vagy barmilyen hatranya szarmazna.
Harmadszor: meg ha a UK meg is akadalyozta volna a szabad munkavallalast, nem tilthatta volna ki az europai orszagokbol ideerkezoket, akik igy legalis lehetosegek hijan az illegalis munkasok taborat gyarapitottak volna.

-Az elemzesek szerint a bevandorlok “nem veszik el a munkat” a helyi lakosok elol. A fizetesek tekinteteben a bizonyitekok azt mutatjak, hogy osszessegeben a fizetesek emelkednek, mig az alacsonyan kvalifikalt retegeknel csokkennek a berek. Igen, az emigransok szamanak novekedese noveli a munkaero-kinalatot. De mivel itt keresik meg es koltik el a keresetuket, itt letesitenek vallakozasokat, ezzel munkahelyeket teremtenek. A bevandorlo altal kapott munkat valoban nem brit lakos kapja meg, de ez nem jelenti azt, hogy ne talalna masik munkat, ami esetleg epp a bevandorlas eredmenyekent jott letre. Azaz a bevandorlasnak lehetnek pozitiv es negtaiv hatasai is a munkahelyekre es berekre a britek szempotnjabol, de az eddigi bizonyitekok azt sugalljak, hogy a kozvetlen kovetkezmenyek hatasa meglehetosen kicsi.

-Az Egyesult Kiralysagban segelyturistaknak hivjak azokat, akik csak a segelyek miatt vandorolnak be. Ahogy belepnek a hataron, mar mennek is a Munkanelkuli Kozpontba, es minden jogcimen igenyelnek segitseget (lakhatas, munkanelkuli jarulek, csaladi potlek, stb.). Amikor az Europai Bizottsag arra kerte a UK-t, hogy igazolja allitasait, miszerint ez hatalmas problema lenne, a valaszuk az volt, hogy a Bizottsag tul nagy jelentoseget tulajdonit a szamoknak es a tenyeknek (azaz jobb lenne, ha bemondasra elhinnek, amit a kormany allit).
A kormany sajat adatai is azt mutatjak, hogy a bevandorlok feleakkora esellyel kapnak munaknelkuli segelyt, mint az itt szuletettek.

-A mostanaban az EU-bol bevandoroltak sokkal fiatalabbak es szamottevoen nagyobb valoszinuseggel dolgoznak, mint az atlagos brit. Mivel a kormanyzati kiadasok nagy reszet nyugdijakra, az egeszsegugyre es oktatasra koltik, rovidtavon nem meglepo modon pozitiv a merleg. Az europai emigransok nelkul a deficit sokkal nagyobb lenne a jelenleginel. Nyilvan egyszer a bevandorlok is megoregszenek, igy hosszutavu hatasokat is vizsgalni kell. Ha a miniszterelnok valoban evi par tizezerben korlatozna a bevandorlok szamat, akkor az adok 2060-ra igencsak megnovekednenek.

-A bevandorlassal nagyobb teher nehezedik a kozszolgaltatokra -egeszsegugy, oktatas-, am mivel ezeket az adokbol finanszirozzak, a netto koltsegek es haszon szamit; osszessegeben, a bevandorlas leallitasa tobbe kerulne a be nem szedett adokban, mint amennyit a kormany sporolna a csokkent keresleten. A novekvo lakossagszam nyomasa es az angolt nem anyanyelvukent beszelo gyerekek oriasi szama ellenere a londoni iskolak jelentosen felulmuljak az orszag tobbi reszen levo iskolakat.

-Mivel ezek a hatasok/kovetkezmenyek atlagokat mutatnak, nyilvanvalo, hogy a bevandorlasnak vannak vesztesei is. Az elso, aggodalomra okot ado dolog a kozszolgaltatasokra, tomegkozlekedesre es lakhatasra nehezedo, a novekvo lakossagszambol kovetkezo nyomas, kulonosen Londonban. A masik, azok a reteget, akik vesztesnek szamitanak, nem feltetlenul az emigracio, hanem a gazdasagi trendek kovetkezteben: az alacsony vegzettseguek, tengerparti varosokban vagy egykori iparvarosok kornyeken elok. A kormany feladata lenne, hogy maximalisan kihasznalja az elonyoket, ugyanakkor segitse a leszakadokat.

-Mukodne-e a pontozasos alapu bevandorlas, illetve a veszfek rendszere? (a veszfek valahogy ugy mukodne, hogy bizonyos feltetelek teljesulese eseten -pl.adott szamu bevandorlo erkezese; munkanelkuli rata emelkedese- a kormany arra az evre nem adna ki tobb TB-szamot).
Eloszor is, a jelenlegi EU-s torvenyekkel rendkivul nehez lenne osszeegyeztetni. De meg ha figyelmen kivul is hagyjuk a torvenyt es a politikat, nehany bonyolult gyakorlati kerdes akkor is felmerul: Mi hozna mukodesbe a veszfeket? A 6%-os munkanelkuli rata nyilvan nem ad erre okot, hiszen az eurozonaban ez a szam majd’ ketszerese az itteninek.
Mi a helyzet a ketmillio vagy ennel is tobb EU-polgarral, akik mar itt elnek? Ok hazamehetnenek peldaul latogatoba es utana visszaterhetnenek, vagy munkavallalasi engedelyert kellene folyamodniuk? Mi a helyzet a vegyes csaladokkal? A brit allampolgarral hazassagra lepettek, illetve brit allampolgarsagu gyerekkel rendelkezok kivetelek lennenek? Mi a helyzet az Eu-ban elo britekkel?

Flag Counter

2014. szeptember 27., szombat

585. Tervek

Azert irom le, mert igy talan tenyleg megvalositom oket, nem csak magamban gondolom, hogy mennyi mindent fogok olvasni, es okosodni, es mindezt megosztani. De felek is, mert lehet, hogy a kutyat nem fogja erdekelni. Semmi nagyszabasura nem kell gondolni, nem azt fogom leirni, hogy 3 even belul kezenallva es bekotott szemmel megmaszom a Csomolungmat. De hatha mast is erdekel. Szoval, azt gondoltam, hogy ahogy olvasom a jobbnal jobb konyveimet, ahogy haladok, fejezetenkent, de lehet, hogy inkabb konyvenkent, itt megosztom, hogy nagyjabol mirol is szolt. Elsosorban mozival, filmgyartassal kapcsolatos konyvek erdekelnek, es vettem is egy jo csomot fillerekert, szo szerint, joparat 1 penny-ert. Persze nem csak az olvasokra gondoltam, sot, mindig idegesit, amikor tudom, hogy olvastam egy konyvet, es tetszett is, de a cselekmenyre mar nem emlekszem, sot, a szereplokre sem. Igy meg evek multan csak fellapozom a blogomat, es voila, itt a tartalom, esszeformaban. 

Gondolkoztam, hogy a most olvasott konyvet is megosztom, ez meg mindig Timur Vermes: Nézd ki van itt cimu muve, rendkivul jol megirt darab, legalabbis az elso fele, de mar lassan befejezem, ideje is, mert kb. 3 honapja olvasom. Es nana, hogy mar nem emlekszem az elejere. Mentsegemre legyen mondva, hogy az utobbi par hetben heti 3x voltam a sportkozpontban dolgozni este 10.30-ig, es szombat az egyetlen szabadnapom, mult heten a vasarnapi piacon sikerult 40 oldalt olvasnom (igen, ennyire nem volt vevo), ugyhogy most megyek is, hatha a focimeccs elott sikerul ujabb 40-nel kozelebb kerulni a vegehez.

Mostanaban Stephen Fry megszallottja vagyok, talan tegnap jelent meg az uj konyve, amit nyilvan be fogok szerezni, es majd szaz ev mulva el is olvasom;  csakugy mint a masik 9 konyvet; imadom a tv-ben nezni, borzasztoan intelligens pasi, nem gondoltam, hogy lehetseges, de asszem beleszerettem az intellektusaba, mert egyebkent nem egy adonisz, de hat en sem vagyok szindikrawford. Olyan szepen es valasztekosan beszel es ir angolul, hogy mar emiatt megeri nezni es olvasni, es meg vicces is, es magyar szarmazasu, es amikor dicserik, olyan aranyosan zavarba jon. Ahogy visszaolvasom,  amit irtam, meglehetosen ciki, mintha 14 eves lennek, igaz, akkor George Michael poszterek voltak a falamon, de mindegy, most mar marad.


Flag Counter

2014. szeptember 20., szombat

584. A skot fuggetlensegi szavazasrol

A szavazast megelozo hetekben is nagyjabol figyelemmel kisertem az ezzel kapcsolatos hireket, de aztan hirtelen rakattantam, es mindent elolvastam, ami ezzel kapcsolatos, na jo, egy-ket cikk meg hatravan, de probaltam kiokoskodni, hogy en hogyan szavaztam volna, ha meg mindig Shetlandon elnek. Mert ugye nem kell allampolgarnak lenni, eleg ha ott elsz, ez nem parlamenti valasztas volt. Akit erdekelt, az szinten elolvasta, most nem megyek bele a pro es kontra ervekbe. Azt hiszem, en is nem-mel szavaztam volna. Erdekes, hogy a fuggetlenseg ellen szavazo valasztokeruletek kozul az Orkney-szigetek lakosai voltak a legelutasitobbak, ott picivel tobb, mint 2/3 akart a nagy csalad resze maradni, Shetland a 4., majdnem ketharmaddal. Amugy a skotok mar probalkoztak ezzel a fuggetlenseggel a 70-es evekben, akkor 14% akart elszakadni, most 44-45, nagyon ugy tunik, hogy legkesobb 30 ev mulva mar nem lesz kerdes a voksolas kimenetele.


Szomoru volt olvasni/latni, hogy milyen elkeseredett az IGEN tabor, Facebook-on is volt ismerosom, aki kurvaanyazott; az igennel szavazok vadasztak az ellentabor tagjaira es megvertek oket. Andy Murray, a teniszezo, igen-nel szavazott, volt, aki azt irta, hogy “milyen kar, hogy nem doglottel meg a dunblane-I meszarlasban, te rohadt szemet, satobbi”. (Dunblane-ben elt Murray es az o iskolajaban meszarolt le egy orult 16 gyereket es egy tanart 1996-ban, de Andy es a tesoja megusztak)

Ahogy a szakertok megjosoltak a szavazas elott, Shetlandon mar taglaljak is a sajat elszakadasukat Skociatol, de ez nem lesz konnyu menet, mert a skot parlament tobbletjogokat igert a szigeteknek a szavazas kimeneteletol fuggetlenul, nagyobb beleszolast a penzek elosztasaba, satobbi. Attol is feltek Shetlandon, hogy mi lesz, ha Skocia az elszakadasra szavaz, de ezen belul ok maguk, shetlandiak a maradasra.

Es hogy ne csak a skotokrol beszeljek: az itteni miniszterelnok-helyettes, Martin McGuinness, szinten felvetette a szavazas otletet. Katolikus leven o nyilvan elszakadasparti, vagy Irorszaghoz csatlakozas-parti. A katolikusok aranya jelenleg 45%, a protestansoke viszont 53-rol 48-ra csokkent 10 ev alatt, leginkabb amiatt, hogy a bevandorlok nagy resze katolikus. Ki tudja, milyen kimenetele lenne egy ilyen szavazasnak, de az tuti, hogy Eszak-Irorszag langokban allna. Ha a skotok utik egymast a szavazas eredmenye miatt, itt kemeny gyilkolasok lennenek mar a voksolast megelozo honapokban is, de szerintem el se jutnank addig, hogy kiirjak, valamilyen indokkal ugyis meghiusulna. Nem meglepo modon McGuinness politikai ikertestvere (az is lehet, hogy sziami ikrek es csiponel ossze vannak nove, mert mindig, de mindig egyutt nyilatkoznak, nyilvan, hogy a masik nehogy csunyat mondjon), a protestans Peter Robinson, nem ert egyet vele, szerinte egyre tobben maradnanak a jelenlegi helyzetben. Szerintem elobb-utobb biztos, hogy lesz szavazas errol, lehet, hogy csak 10 vagy 20 ev mulva, de Eszak-Irorszag vissza fog kerulni Irorszaghoz. Ezt nem azert mondom, mert en ezt szeretnem, csak igy latom.
Flag Counter

2014. szeptember 15., hétfő

583.

A munkahelyem egy aranybanya. Neha nem tudom, hogy rohogjek az embereken, vagy elkuldjem oket melegebb eghajlatra.
Kedd kornyeken elkezdtek telefonalni az uj noverkepzesbe felvett egyedek, mindegyiknek be kell jonni orvosira (szerintem ez vagy 100 ember), megkaptak az idopontot, es nem volt jo nekik, mert 
-dolgoznak
-alusznak
-utaznak
-eskuvore mennek
-nyaralnak
-telelnek
esatobbi. Pedig amikor megtudtak, hogy felvetelt nyertek, mindenki kapott egy levelet, hogy a szeptember 2. hetet szabadon kell tartaniuk, mert kotelezo orvosi vizsgalatra kell menniuk. 

A legviccesebb az volt, amikor egy anyuka hivott, sose ertem, hogy 18 ev feletti embereknel miert kell a szulonek barmi is intezni a gyerek helyett, majd az oltasokat is o adja be, meg az agytalat is o csereli? Szoval hivott, hogy nem jo az idopont, mert neki fogorvoshoz kell mennie egy oraval a lanyanak adott idopont elott, es ez 40 merfoldre van Belfasttol, es nem ernenek oda. Addigra mar itt volt Debbie, es kiokositott, hogy csak akkor valtoztathatunk az idoponton, ha kulfoldon van az illeto, vagy halaleset volt a csaladban. El is mondtam a nonek, erre o, nagy sohajjal: "Hat akkor fel kell tennem a lanyomat a buszra". En meg gondoltam, hogy de baszki, az a kislany 18 mult, nem tud buszozni?? Anyucinak mindenhova vele kell menni? Meg ha annyira fontos neki, hogy ott legyen, akkor anyuka tetesse at az o fogorvosijat maskorra. A masik kedvencem, amikor hivnak, hogy "itt vagyunk a Queen's University-nel, merre van a rendelo?" Ja, es nem belfastiak, tehat hiaba mondok nekik utcakat, meg epuleteket, nem ismernek semmit. Mondom, van a kocsiban terkep, GPS, SatNav, okostelefon terkep-alkalmazassal? Hat az nincs. Hogy a f.szomba magyarazzam el akkor? De komolyan.

Nade a lenyeg, hogy elkezdtek hivni ezek az emberek, en meg neztem a naptarat, es csak ures oldalakat lattam, nekem semmit nem kuldtek at, hogy mi lesz jovo heten. Aztan Debbie tegnap kikonyorogte a School of Nursing-tol, hogy ugyan kuldjek mar at a listat penteken, mert a csaj ugy gondolta, hogy az hetfon is raer. He? Nekunk az osszes novert be kell vinni a programba, nev, szuletesi ido, mit tanul, mire jon be, eloszedni a kartonjukat, nyomtatni ezt-azt. Tegnap 45 perc alatt kb. talan 7-et tudtam megcsinalni, szerinted mennyit fogok szivni hetfon? :) De nem izgat, amit tudok, megcsinalok.



Flag Counter

2014. szeptember 14., vasárnap

582. Benbulben

Mult szombaton mentunk ide Marcsival, 3 oranyi vezetesre van innen, Irorszagban, de boven megerte. Leitrim megyen csak atutazni akartunk, mert a hegy Sligo-ban van, de megakadt a szemunk egy barna utjelzo tablan, ami vizesest igert, le is kanyarodtunk, es ide jutottunk:
Yeats is itt szuletett (nem a parkban)
Britzaszlo-szinu gomba
Gombacsalad kirandul

Aztan tovabbsetalba megtalaltuk a Glencar vizesest:

Innen tovabbindultunk a celunkhoz, a telefonomon 2 terkep van, Google Maps es Apple Maps, az egyik kiirta, hogy ilyen telepules/hely nem letezik, es a kocsiban levo GPS is mashova vitt volna minket, szerencsere korabban rabukkantam egy blogban, hogy hogy lehet odajutni, kulonben meg mindig ott koroznenk valahol. Elso pillantas a gyonyorusegre:

Es a masodik:

A fu igy nezett ki, mintha kocos lenne:

Zoldszuros Marcsi:

Kis erdon is athaladtunk:


Oldalrol a hegy:

A felnyomulo tozeg kiforditott tobb tucat fat a helyerol:

Visszafele is megcsodaltuk:





Bementunk a megyeszekhelyre, Sligo-ba, Marian azonnal kiszurta a kedvenc utcajat (wine = bor):

Es lementunk a tengerhez is, ami a szorfosok kedvenc helye, allitolag versenyeket is rendeznek itt:



Nem volt meleg...



Flag Counter

2014. augusztus 30., szombat

581. Great British Bake-Off

Tuleltem a hetet, illetve 2 hetet Debbie nelkul. Az elso heten kicsit azt hittem, hogy szet fogok esni, amikor a gepelessel csak fel 3-kor lettem kesz, mert annyi memot kellett beklimpirozni, de aztan ugyesen nem kuldtem el senkit a kurva anyjaba. Pedig kozel voltam, mert a noverek technikai ismerete nem veri az egeket. Haromszor is odajottek egy-egy kinyomtatott papirral, hogy ezt legyek szives begepelni es elkuldeni XY-nak. De hat ez mar be van gepelve, mondtam. Igen, de formazzam meg, hogy szep legyen. Akkor at tudnad kuldeni a szoveget emilben? Jaa, nem, mar kitoroltem. Miert? Nem tudom. A masik meg aszondta, hogy nem tudja o, hogy hogy kell emilben barmit is kuldeni, nem ert az ilyen elorehaladott izekhez. Hat gondolhatjatok, nem kapkodtam el. A 2 perces formazas helyett igy basztak el egy oramat a kurva hulyesegukkel, meg most is ideges vagyok.

Nyugodtabb vizekre evezve, nagy rajongoja vagyok a Great British Bake-off-nak, ez egy sutoverseny, amator szakacsok jonnek mindenhonnan a UK-bol (valamelyik korabbi evadban volt egy nagyon aranyos shetlandi fiu, az ideiben meg egy eszakir), talan 14-en. Van ket bira, egy 70 ev koruli no, Mary Berry, meg egy sarmos 50-es csoka, mar a neve is jo, Paul Hollywood (mondjuk kevesbe birom, miota kiderult, hogy eloszor otthagyta az asszonyt egy fiatalabbert, aztan meg visszakonyorogte magat, es persze, ez volt elete legnagyobb hibaja, perszepersze). Szoval 3 feladat van minden heten, ebbol kettoben megmondjak nekik, hogy pl. tortat kell sutni, de azt ok dontik el, hogy milyen izu, szinu, formaju, satobbi legyen, es van egy, amikor mindenki ugyanazt kesziti, ilyenkor a birak nincsenek a helyisegben, es a vegeredmenyeket egy asztalon sorakoztatjak fel, Mary es Paul nem tudja, ki csinalta melyiket, es igy biraljak el a kajat. A heti leggyengebb hazamegy.
Na es a heten botrany robbant ki, mert az egyik versenyzo allitolag szabotalta egy masik sutijet. Baked Alaska-t kellett csinalni, ami egy piskotateszta, rajta gyumolccsel es fagyival, es ez az egesz bevonva tojasfeherjehabbal (asszem), ugy, hogy a fagyi nem olvad el, mert hermetikusan le van fedve a habbal, es ez a cucc megy a sutobe 15 perc koruli idore (csak azert tudom, mert a readingi nagynenem sutott nekunk ilyet, es ISTENI). Itt mindent a versenyzok keszitettek, nemcsak a piskotatesztat, hanem a fagyit is, es itt kerekedett a problema. Ugy tunt, hogy az egyik kivette egy masik versenyzo fagyijat a fagyasztobol, ami persze elolvadt. A szenvedo fel kibaszta az egesz addig keszitett mindent es kiviharzott. Gondoltam, na, annyi a bigenek, de se o, se a pasi nem emlitettek, amikor lehetett volna, es a mukit hazakuldtek, mert hogy nem tudtak mit biralni. Azt mondtak, hogy ha legalabb a piskotat nem dobta volna a szemetbe, akkor azt megneztek volna. 
A BBC-hez tobb, mint 500 panasz erkezett ezzel kapcsolatban. Mar mindenki kozlemenyeket ad ki, a BBC is, a musorvezeto is, az egyik bira is, a resztvevok is, hogy az nem is ugy volt, a no gyakorlatilag egy masodpercre hagyta kint a fagyit, nem emiatt olvadt el, satobbi. Csak ma reggel olvasom, hogy az allitolagosan szabotalo no egeszsegugyi panaszok miatt otthagyta a musort. Micsoda veletlen, nem?
Flag Counter

2014. augusztus 21., csütörtök

580.

Mindig hulyenek tartottam azokat, akik a kocsijuk tetejen felejtettek targyakat, es ugy indultak el. Hat hogy felejtheti el barki, hogy valamit otthagyott par masodperccel korabban? Egeszen vasarnapig, amikor is a piacrol ugy indultam el, hogy a zenedobozok tartojat a kocsiteton felejtettem, es a fadoboz tartotta is magat egeszen addig, amig ki nem kanyarodtam a foutra, ahol nagy csattanassal leesett. A tukorben meglattam, de azt is, hogy egy emeletes busz kozeledik fele, gyorsan visszatolattam (remek otlet fouton) es visszaszaladtam erte mielott a busz athajtott volna rajta. Azt hittem, hogy darabjaira hullik, de semmi baja nem lett. Most mar en is hulye vagyok.

Flag Counter

2014. augusztus 14., csütörtök

579.

Meg egy dolog, ami meglepett otthon: Apu hivott, es eloszor kutyafulunek hivott, igaz, mar egy kicsit be volt tintazva; aztan, amikor elkoszontunk egymastol, akkor meg kislanyom-nak. Nem emlekszem, hogy valaha igy hivott volna, de mindennek eljon egyszer az ideje.

Mariannal beszeltem hetfon telefonon, aszondja: "9 hete ez az elso nap, hogy egyedul vagyok, nem tudom, mihez kezdjek magammal." Persze, eloszor Laci volt itt 5 hetig, aztan mi otthon 4-ig, elszokott a maganytol. At is ment a tesojahoz, aki szerencsere epp szabin van, es mehettek vasarolni egyutt.

Hoztunk otthonrol kolbaszt, ezt a fajtat meg tavaly fedeztuk fel, amikor a Gellert ternel laktunk. Szemben volt egy kisbolt, ott ajanlotta az elado lecsohoz, Kaposvari Privat Hus a neve asszem, isteni. Most felpakoltunk belole, 6 szalat gyomoszoltunk a borondbe. Valamelyik nap elmentunk a magyar boltba, hogy lecsopaprikat vegyunk, teljesen atrendeztek, tobbfele aru van, es ott fuggott a tobbi kolbasz kozott a mienk is. Mondtam is Mariannak, hogy kis tulzassal eletunk kockaztatasaval hoztuk ezeket, erre itt szabadon kaphato, hihetetlen. Tegnap csinaltam is lecsot, olyan csipos volt a kolbasz benne (altalaban nem ennyire csip), hogy kenytelen volt megenni egy csomag ropit utana...
Flag Counter

2014. augusztus 10., vasárnap

578. Hazaertunk

Sikerek:
-minden cuccunk epsegben megerkezett, beleertve Mari 6 uveg borat, Cserpes tejet es kakaot, 6 szal kolbaszt (nem dzsuvazott ossze semmit)

-nem kestuk le a Dublin-Belfast buszt, mint New York-bol jovet, sot, a kellemes huzatban alltunk majd' egy orat, nehogy gond legyen.

-nem tortek be a hazba. Ez valamiert mindig aggaszt, pedig van biztositasunk.

-elolvastam a Katedralis folytatasat (Ken Follett), csaknem 1100 oldal, jellemzo modon a cimere mar nem emlekszem.


A nem annyira sikerek:

-megint beszippantottam egy kurva valamit, az otthon toltott 4 hetbol 3-ban, es meg most is faj a torkom, kohogok, es az utobbi egy hetben a fulem is bedugult. Asszem jovore csak 1 vagy 2 hetre megyunk haza, mert mar rohadtul unom ezt, hogy minden evben megtortenik.

-az Indavideon kineztem kb. 6 magyar filmet, ebbol 2-t sikerult megnezni, a harmadikat nem jatszotta le, a tobbibe meg mar bele se kezdtem. Azt hittem, hogy az elmult kb. 10 evben fejlodtem annyit, hogy felnojek a magyar filmek elvontsagahoz es megertsem oket, de be kell latnom, tevedtem.

-meg nem tudom, melyik csoportba kerul, egyelore ez utobbiba, hogy a Marian altal Budapesten vett ekonyv-olvaso meg csak bekapcsolodni se hajlando, hello 20.000 ft!

Flag Counter

2014. július 10., csütörtök

577.

Tegnap egy hallgatonak idopontja volt, 2-re kellett volna jonnie, telefonalt, hogy nem talal minket, a Lyric Szinhaznal van (lasd terkep, klikk a Nagyobb Terkepre Valtasra, ott megjelennek a nagybetuim, itt a kicsin valamiert nem latszik). Debbie elmondta neki, merre kell jonnie. 10 Perc mulva ujabb telefon, Adelaide Park-ban van. Mondjuk, hogy oda eljusson el kellett haladnia a mi utcank elott. Debbie megint elmondja az utvonalat. Ujabb par perc mulva megint hiv, itt mar en valaszoltam, hurra, ez mar csak egy utcanyira van, egyre kozelebb vannak, mondtam, hogy a kovetkezo utcan jobbra. Ekkor mar fel orat kesett. Majd semmi. Nem erkeztek meg, nem telefonaltak, csak 45 perccel (!) kesobb, hogy a viznel vannak. Ezt nem tudtam feltenni a terkepre, mert amikor kerdeztem, hogy megis milyen utcanevet lat, nem tudta. Belfastban meg azert eleg sok viz van ahhoz, hogy kizarasos alapon kozelitsem meg a problemat. Mondom neki, de hat 45 perce egy utcanyira voltak, es mondtam, hogy a kovetkezo utca jobbra, mi tortent? Nem tudja. De mondom nincs GPS a kocsiban? De van. Es nincs rajta a mi cimunk? Nincs, nekik azt a viznel mutatja. Aa, mondom, ez tuti hulye. Kerdezem, hogy akkor van-e a terkepen Chlorine Gardens, ez az eggyel felettunk levo utca. Az van. Mondom, akkor menjen oda a kocsival, es onnan hivjon megint. Meg is tette, ott leparkoltattam vele az autot, mielott megint eltunik egy orara, es atsetalt ide masfel oras kesessel...




A: ez vagyunk mi
B: Lyric Szinhaz
C: Adelaide Park
D: Sans Souci Park

2014. július 9., szerda

576.

Marian tesojanak a kutyaja megint itt van nalunk egy hetre. O az, aki tavaly megharapott. Igazi pszichoterrorista, az elso 4 napban tundinbundi volt, meg csak be se pisilt a lakasban, de tegnap mar lattuk rajta, hogy valami nem stimmel, furan kezdett viselkedni, mondtuk is, hogy ma tuti lesz valami (marmint tegnap, csak jelenidoben beszelek). Eloszor megmorogta Lacit, aztan engem, Mariant is, es most tok mindegy, mi volt az ok Aztan Marian porazra kototte bent a lakasban, es jol tette, mert kulonben nekem ugrott volna a kis szemet. Igy egyedul aludtam a haloban, Marian meg a kutyaval a nappaliban, kutya az asztal labahoz kikotve. Neztem, hogy beadhatnank-e valahova 2 napra, de mindehol kernek oltasi konyvet, vagy mit, es az ugye a gazdaknal van. nem fogunk azzal szorakozni, hogy kitalaljuk a dog gondolatait, most 2 napig ki lesz kotve. Tegnap nalunk volt Marian egy kis rokona, 4 eves, imadja Willowt, dogonyozte is rendesen, hat ha ot megtamadta volna, mar nem elne. Marmint a kutya nem elne. 

Szerencsere egyik baratunk kutyaoktato-pszichomokus, vele emileztem, meg Zsuzsi is hivott, aldja meg az eg, es ugy tunik, hogy a szokasos tortent: a kutya azt gondolja, hogy o a falkavezer. erre irtam, hogy 2 nap alatt mar nem tudunk/akarunk ezen valtoztatni, de tobbet nem jon hozzank, en meg nem megyek hozzajuk, hacsak el nem zarjak.

Amugy meg szombaton repulunk haza, 5 elott kelunk, alig varom...
Flag Counter

2014. július 1., kedd

575.

Hetvegen Donegal-ban voltunk. Donegal-rol mindenki aradozik, hogy ott milyen jol lehet pihenni, es csak 2-3 ora utazast igenyel, es a tenger, es a zold es a minden. Amugy ez egy megye Irorszag eszaki reszen, Marian szerint nagyon sok nemet lakik ott, az okat nem tudom, de ennek ellenere meglepodtem, amikor az angolon es iren kivul nemetul is ramkiabalt ram egy utjelzes: Achtung! Inenntol merfold helyett km/oraban van kiirva a sebesseg!


Mar korabban nezegettem rola kepeket, eleg Shetland-erzesem volt utana, kopar, kihalt, gyonyoru, es igy utolag is csak annyi kulonbseget lattam, hogy Donegalban vannak fak.

A Facebook-on mar megirtam a hetvege legviccesebb torteneset, most itt is:

Inishkeel szigete foglyul ejtett minket, pedig előtte direkt megkérdeztem, hogy mennyi időnk van. A szigetre apalykor at lehet sétálni, dagalykor összezár a víz a sziget es a part között. Időben visszaindultunk, gondoltuk, de mar nem tudtunk átmenni. Laci megpróbálta, de amikor a combjaig ért a víz, visszafordult. Elkezdtünk integetni a vízimentőknek, mint utólag elmondtak, azt hittek, azert integetunk, hogy minden OK. Egyikük végül elkezdett felénk sétálni, majd szaladni a Baywatch-os narancssárga kis nemtommivel, gondoltam, ez nem ugy néz ki,mintha egy felfújható csónak lenne. Mikor atert, mondta, hogy vagy várunk 12 órát az újabb apalyra, vagy atgazolunk a vízen. Cipők, zoknik le, telefonok, kocsikulcs, pénztárca fej fölé, es nekiindultunk. A víz kurva hideg volt, 11 fokos, es a legmélyebb ponton a derekunkig ért. A kocsinál ledobtuk a vizes gatyakat es bugyiban/alsogatyaban ülve jöttünk vissza a hotelbe, ahol a derekam kore tekertem a kapucnis felsomet es sűrű elnezeskeresek közepette osontam fel a szobába a recepción keresztül...

A technika koraban nem volt gond megorokiteni az esemenyeket:

Ennyire voltunk a biztonsagos szarazfoldtol, mire visszaertunk a setabol

Kozeledik a vizimento, de hol a csonak?
Nem itt volt a legmelyebb a viz
Mar a masik oldalon, visszanezve a szigetre
Megmentonkkel csacsogunk
Csuromvizesen
Gatya az ablakban
A tenger, pardon, ocean, az mar az Atlanti!
Bícs
Muveszet :D
Igy utolag itt mar latnunk kellett volna, hogy ott a kep kozepe fele viz van, az az atjaro
Inishkeel part
A szigeten van egy temeto, ez a sirko 1783-bol van

Clooney falu :)


Flag Counter

2014. június 17., kedd

574.

Ha ezt a bejegyzest tegnap, vagy akar mult heten irom, akkor a konnyek kifolytak volna a szamitogepbol, ezert irom inkabb most, amikor relative minden jol megy. Ilyen hullamzo, hogyan erzem magam. Mar tobbszor is sirva mentem haza, itt meg megpobalom tartani magam, de hazafele mar nem megy. Marian mondta egyik nap, hogy erre setal epp, akarok-e vele talalkozni, hatha az segit. Nem akartam, mert akkor tuti kibogott fejjel jottem volna vissza, es nem akartam senkinek se magyarazkodni. Az a problemam, hogy hiaba kerdeznek/kerdezek, Debbie nem szivesen valik meg informacioktol, es meg proszto is hozza. Igy most mar nem kerdezek, viszont nem is tanulok semmit. Bar tegnap Marian megigertette velem, hogy miutan latom, hogy idegesitem a csajt a kerdeseimmel, egyfolytaban kerdezni fogok, hatha megpukkad. Es meg csak azt se mondhatnam, hogy nem ertem meg, mert sokszor az van, hogy egesz allo nap a doki altal hagyott audio-uzeneteket gepeli be es kuldozgeti szet az illetekes elvtarsaknak. Ilyenkor fulhallgatot visel, ha kerdesem van, meg kell varnom, mig befejezi a mondatot, vagy abbahagyja a gepelest, ertem en, hogy ez idegesito, de amikor a doki azt mondja nekem, hogy "mar 3-4 hete itt van, azt hittem, hogy ezt mar tudja", akkor nem verem a seggem a foldhoz oromomben. 

De amikor Debbie hajlando segiteni, akkor meg tok erdekes a munka, elvezem. 

Es persze mar most paraztatom magam, mert 2 hetig egyedul leszek, es nem tudok semmit, azt se fogom ertteni, amit kerdeznek, betegallomanyba megyek, soha tobbet nem jovok be ide dolgozni, nevetsegesse valok, mert nem fogom tudni a valaszt a legegyszerubb kerdesre sem, amig Debbie szabadsagon van, stb. Hat majd meglatjuk.

Flag Counter

2014. június 7., szombat

573. A nevekrol

Itteni, ír nevekrol, es furcsa nevekrol.

Eloszor is, ott vannak azok, amiknek magyarban nincs noi megfelelojuk, de itt igen, vagy lehet, hogy van, de soha nem hallottam vagy lattam meg kiejtve vagy leirva. Ilyenek peldaul:

Thomas-Thomasena (Marian egyik tesojat hivjak igy, es Tommy-nak becezik)

Michael-Michaela (Marian egyik volt munkatarsanak neve)

Robert-Roberta, jo, ez annyira nem kulonleges, de nem ismertem Robertat, mielott idejottem, kiveve, amikor Alfoldi Robert-et gunyoltak a jokepesseguek.


Aztan jonnek az ir nevek, amik kb. olyanok, mint a fransziak, leirsz 25 karaktert, es kiejtesz 3-at. Az (volt) a gondom veluk -bar mar kevesbe, mert eleg sokkal talalkoztam, es igyekszem megjegyezeni- hogy se a magyar, se az angol kiejtes szabalyai nem ervenyesek rajuk, mindig ra kell kerdeznem, hogy he?, ezt meg hogy ejtik? Valamikor azt se ismerem fel, hogy ferfi vagy noi nev. De hat ok meg igy vannak az en nevemmel, hehe.

Lassuk eloszor a noi neveket, az ír irasmod utan leirom az angol megfelelojet (ha van), majd a kiejtest.

Niamh - Neve - Nív

Meabh - Maeve -Mév

Caitlin - Catherine - Kétlin

Aisling - Ashleen - Eslín

Deirbhile - Dervla - Dervila


Ezeknek nincs anglicizalt megfeleloje:

Siobhan - Sivón 

Roisin - Rósín

Aoife - Ífa

Caoimhe - Kíva

Saoirse - Szorsja

Aoibhinn -Íven

Fionnoula - Finnula



Fiunevek:

Padraig -Patrick - Pedrig (vagy valami hasonlo)

Eoin vagy Eoghan - Owen - Ouen

Cathail - Charles - Kahal

Conchobhar - Conor vagy Connor - Kánör

Diarmuid - Dermot - Dírmod

Ruaidhri - Rory- R(u)ory, az elso R olyan porgetos

Darragh - Darra (ez nekem nagyon tetszik, de lehet, hogy csak azert, mert a viseloje egy nagyon jokepu fiu:)

Peadar - Peter - Pedör

Niall - Neil - Nájl (van egy ismeroseom, a neve Niall O’Neill, ennel írebb nev talan nincs is, de o nem ir, hanem francia, ezt kapd ki. Ott szuletett ir szuloktol, es nemreg koltozott ide vissza, az angol nem is az anyanyelve, bar ezt en nem vettem eszre a beszeden.)


Es vegul a siman csak fura nevek, ezek nem ír nevek amugy:

Perpetua - errol mindig az orokmozgo, a Perpetuum Mobile jut eszembe

Hilaria - az angolban a “hilarious” szo azt jelenti, hogy “vicces, nevetseges”

Hyacinth - Jacint, de itt nõi nev…

Flag Counter

2014. június 5., csütörtök

572. New York, folytatas

szerintem ez is Empire State Building hatulrol,
de nem vagyok benne biztos...
Ma elkezdtem irni az uj bejegyzest a munkahelyen, hol mashol, de ott nem megy, feladtam. Na, hat ezeket is lattuk, Empire State Building, ahova nem mentunk fel, meg a Rockefeller Center tetejere se, akarmilyen jo kilatas is nyilt volna a tetejerol, mert nem voltunk hajlandoak fejenkent 30 dolcsit fizetni ezert. Inkabb ettunk egy Ben and Jerry's fagyit az alagsorban. Ez utan atsetaltunk a Konyvtarba/hoz,(New York Public Library) es mielott bementunk korulnezni, leultunk az elotte levo teraszon es bamultuk az embereket.
Empire State Building
Empire State Building

































































A labam lerohadt a sok setatol, kb. elso nap rajottem, hogy hiba volt csak egy par cipot hoznom, igy napokat toltottunk el egy uj par utani kajtatassal es talan utolso elotti nap vettem is egyet. De volt olyan nap, amikor annyira meleg volt, hogy a papucsomban csaszkaltam, es asszem nem logtam ki a sorbol, plusz ez volt a legkenyelmesebb az osszes cipo kozul...

Talan a masodik nap tortent, hogy setaltunk a buszmegallohoz, ami 3 utcanyira volt, amikor meglattam az utcasarkon egy magyar kajaldat. 
Annyira meglepodtem/orultem, hogy meg se tudtam szolalni, csak bokogettem Mariant es artikulatlanul nyokogtem. Oriasi orommel rohantunk be, es egy tok unott kepu csajszi fogadott, abszolut nem volt meghatva, hogy egy (majdnem 2) foldijevel talalkozik. Itt mar sejthettuk volna, hogy New York-ban ez a szokas. Az Egyesult Kiralysagban sokkal de sokkal kedvesebbek az uzletekben, baratsagosak, stb. Na mindegy, azert vettunk toltott paprikat, meg par nappal kesobb csirkeporkoltet galuskaval es ubisalival, nyami, es meg finom is volt.
New York Public Library
New yorki utcakep

A konyvtar belulrol
















































Konyvtar mennyezet

Aztan voltunk meg a Macy's-ben is, ez buszken hirdeti, hogy a vilag legnagyobb uzlete, es tenyleg, talan 5-6 emeletes volt, de nem tetszett, oriasi volt a tomeg, nem kaptunk semmit, de ahogy elneztem, nem is nekunk tervezett ruhak es cipok voltak. 
A Macy's
Flag Counter